Cilt Bakımı Nedir? Nasıl Yapılır? Basit Ama Etkili Temel Güzellik ipuçları


Cilt Bakımı Nedir? Nasıl Yapılır? Basit Ama Etkili Temel Güzellik ipuçlarını sizler için detaylandırdık.

.

Daha parlak ve daha güzel bir cilt için, cilt bakımınızı geliştirmek için bazı güzellik ipuçlarını takip edip izlemeniz gerekir. Bu basit püf noktaları, güzellik rejiminizi birkaç çentik yukarı kaldıracak ve yüzünüze daha önce hiç rastlanmayan bir ışıltı katacak.

Cildiniz için en iyi güzellik ipuçlarını araştırdık ve bir araya getirdik. Bir göz at.

Yüzünüz İçin Güzellik İpuçları

Cilt Tonunuza Göre Güzellik ipuçları

Farklı cilt tipleri farklı ihtiyaçlara ve farklı sorunlara sahiptir. Cilt tipinizi tanımlamak ve buna göre ilgilenmek önemlidir.

Yağlı ciltler için basit öneriler

Bu sahip en zahmetli cilt türüdür. Sorunlar sayısızdır, ancak muhafaza edildiğinde, bu cilt tipinin diğer cilt tiplerinin göremediği belirli bir parlaklığa sahip olabilir.

Yaygın Sorunlar: Yaygın sorunlar arasında genişletilmiş görünür gözenekler ve aşırı yağ üretimi nedeniyle sıkıcı bir görünüm yer alır. Bu da parlak ve yağlı bir parlaklık sağlar. Sık görülen sivilce ve lekeler, siyah noktalar, beyaz başlıklar ve koyu lekeler de yağlı cildin sık karşılaşılan sorunlarından bazılarıdır.

Basit İpuçları: Sağlıklı bir diyet yapın. Çiğ sebzeler ve meyvelerden bol bol yiyin ve yağlı ve abur cuburlardan kaçının. Yüzünü daima temiz tut. Bu aşırı yağlılık ve aknenin körfezde tutulmasına yardımcı olur.

Kuru ciltler için basit öneriler

Eğer yağlı bir cilde sahip olmanın bir acı olduğunu düşünüyorsanız, o zaman size kuru cildinizin de parkta bir yürüyüş olmadığını söyleyelim. Kuru cilt, özellikle kışları ve aşırı soğuk sıcaklıklarda sizi çok rahatsız edebilir. Düzgün bakılmadığı zaman, yoğun bir acı ve göze çarpmayan bir görünüme neden olur.

Yaygın Sorunlar: Kuru ciltler genellikle ince dokulu ve mat görünürler, ancak daha yakından bakıldığında, özellikle ağız, göz ve alın köşeleri etrafında pul pul veya granüle olabilirler. İhmal edilirse, kırışıklıklara yol açabilir.

Basit İpuçları: Duş alırken sıcak su kullanmayın.

Bir nemlendirici uygulamadan asla duştan çıkmayın. Bir duş aldıktan sonra cildinizi kurulayın ve her zaman yumuşak bir havlu kullanın.

Kombinasyon Cilt

Bununla birlikte, her iki cilt tipinin iyi ve kötü niteliklerinden muzdarip oluyoruz! Kombinasyon cildinin genellikle geniş gözenekler, sürekli parlaklık ve özellikle T bölgesinde - alın, burun ve çene alanı ve kuru cilt özellikleri gibi kaşıntı, düzlük ve kızarıklık gibi ciltte cildin karakteristik özelliklerinin bir karışımı vardır. yanaklar.

Yaygın Sorunlar: İklim koşullarına bağlı olarak her iki cilt tipinin sıkıntılarıyla karşılaşacaksınız ve yüzünüzde hangi cilt tipinin daha baskın olduğunu göreceksiniz.

Basit İpuçları: Yağlı bir cilt tipine sahipseniz, hormonlarınız kombinasyonlu cilde sahip olup olmayacağınız üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. İşte cildinizin daha iyi görünmesine ve daha iyi hissetmesine yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç temel şey.

Yüzünü her zaman temiz tut. Cildiniz için mükemmel nemlendiriciyi kullanın. Bunlar, her zaman bu cilt tipine sahip insanlar için aynı olmayabilir çünkü her zaman yağlılık ve kuruluk derecesinde farklılıklar olacaktır. Ve bir kez buldukça, değişme!
Cildinizin iklim koşullarına tepkilerine bağlı olarak uygun miktarda nemlendirici kullanın. Çok fazla nemlendirme, yağlı bölge ile sorunlara neden olur ve daha azı kuru bölge ile ilgili sorunlara neden olur.

Günlük Cilt Bakımı Rutin için Güzellik İpuçları

 

Cilt tipiniz ne olursa olsun, cildinizin temiz olduğundan emin olmak son derece önemlidir. Bu, cilt bakım rutininizin devreye girdiği yerdir. Kiri ve kiri temizlemek, ölü deri hücrelerini temizlemek ve gözenekleri daha fazla kir birikmesine neden olmamak için emin olmak önemlidir. Bu prosedür temizleme, ovalama / peeling, tonlama ve nemlendirmeyi içerir.

İşte tek başına veya kombinasyon halinde kullanılabilecek bazı güzellik ipuçları ve doğal güzellik ürünleri.

Cildinizi Temizleyici Maskeler

Cildimiz toz, duman ve kirliliğe maruz kalır, bu da kuruluk, donukluk ve daha fazlasıyla sonuçlanır ve sonuçta cansız cilde neden olur. Temizlik, cildin parlaklığının korunmasını sağlar. Sadece temizlik düzgün bir şekilde yapıldığında cildiniz nemlendiriciler ve yüz maskeleri gibi farklı ürünleri kolaylıkla kabul edecektir.

Cildinizi Arındırıcı Şeyler

Düzenli olarak sadece cildi temizlemek ve nemlendirmek, ölü deri hücrelerini zaman zaman yok etmedikçe, cilt üzerinde herhangi bir sihir kullanmayacaktır. Eksfoliyasyon, eski ölü deriyi tamamen ortadan kaldırmak için düzenli olarak uygulanmalı, size çok pürüzsüz ve taze bir cilt verir. Haftada bir kez ovma zorunluluktur. Cilt tipiniz yağlı ciltler gibi daha fazla talep ederse, gerektiği kadar yapın - ama aşırıya kaçmayın!

Cildinizi Tonlama

Bu çok sık sorulan bir soru - “Cildimi düzenli olarak temizlediğimde ve nemlendirdiğimde tonlama gerçekten çok önemli midir?” Evet! Tonlama temizleme işleminin önemli bir unsurudur. İyi bir toner, temizleyici tarafından geride kalan kalan tüm yağ, kir ve kalıntı parçalarını temizler. Daha da önemlisi, bir toner pH dengesini korurken cildi yumuşatmaya, beslemeye ve nemlendirmeye yardımcı olur.

Nemlendirici

Cilt tipiniz ne olursa olsun, cildinizi düzenli olarak nemlendirmenizi engellememelidir. Nemlendirici cilt bakımında hayati bir rol oynar - cildinizi nemlendirir ve kırmızı veya pul pul dökülmesini önler. Ayrıca yaşlanmanın erken belirtilerini önlemeye yardımcı olur. Yağlı bir cilde sahipseniz, cildinizin yeterli miktarda besleneceği anlamına gelmez. Bu çok yaygın bir yanlış anlamadır. İyi bir jel bazlı nemlendirici seçin ve düzenli olarak kullanın.

Parlayan ve Parlak Bir Yüz İçin Güzellik İpuçları

Doğduğunuz cildin rengini değiştiremezsiniz. Ancak, bu ipuçlarını takip ederek her zaman daha parlak ve genç görünmesini sağlayabilirsiniz.

Sabah Yapılacak Diyet

Portakal suyu / mausambi suyu gibi meyve suları ya da 1 çay kaşığı sıkılmış limon ya da limon ve yarım çay kaşığı bal ile sabahları bir bardak su gibi C vitamini alımı güne başlamak için harika bir yoldur.

A vitamini diyetinizin önemli bir parçası olmalıdır. Cildinizi sıkılaştırmak ve cildi aydınlatmak için diyetinize yağsız süt, yumurta sarısı ve kabuklu balık eklemeniz gerekir. Ayrıca renkli gıdalar olan havuç, karpuz ve olgun papaya gibi yiyecekler de almalısınız. Buradaki beta karoten cildinizin parlamasını sağlar.

Hidratlı ve toksin içermeyen bir vücut için 8-10 bardak su içmek şarttır.

Güneş Işığına maruz kalmayı azaltın

Maruz kalma tehlikesini güneşe karşı sınırlandırın. Dışarıda çok güneşli olduğunda bir şapka veya şapka giy veya bir şemsiye al. Güneşe çıkmadan önce en az 20 dakika UVA ve UVB güneş koruyucu uygulayın.

Vücudun pul pul dökülmesi

Tüm vücudu doğal bir temizleyici veya şeker ve bal karışımı ile ovun, gerçekten iyi çalışır. Şekeri ezin ve çözünene kadar masaj yapın. Gündelik pul pul dökülmesinin kuvvetli veya uzun bir zaman periyoduna ihtiyacı yoktur. Sadece 3-5 dakika yeterlidir.

Bazen (ayda en az bir kez) birini kirala ya da rahatladığın birine kastor yağı ya da zeytinyağı ve yağ şekeri granülleriyle (her gün kullandığınız granül yağlar) ovma.

Düzenli Egzersizler

Ev hanımları gibi aktif bir yaşam tarzı olmayan insanlar için düzenli egzersiz önerilir.

Doğal Maskeler

Doğal olan maskeleri kimyasal maddeler üzerinde tercih edin. Ayrıca cildinize uygun olan çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Piyasada bugünlerde birkaç hafif ağartıcı var. İyi bir markaya yatırım yapın. Hem ön hem de ağartma kremleri ile birlikte gelen Dabur Oxybleach'i tercih ediyoruz.

Yüz parlatma için bu ev yapımı güzellik ipuçları kesinlikle cildinize bir parlaklık eklemenize yardımcı olmalıdır.

Genel Cilt Sorunları İçin Güzellik İpuçları

Akneyi Geçiren Kür

Akne kusurlarından kaynaklanan iltihaplanma, cildin pigment üreten hücrelerini aşırı derecede şişirebilir ve çok fazla melanin oluşturmasına neden olabilir. Lekeleri temizledikten sonra, sıklıkla, iltihap sonrası hiperpigmentasyon olarak bilinen cilt üzerinde küçük, karanlık lekeler bırakıyorlar.

Koyu ten rengi tonlarda melaninin yüksek seviyeleri nedeniyle, koyu tenli insanlar post akne cilt rengindeki değişikliklere karşı özellikle hassastır. Bu karanlık noktalar sonunda kendiliğinden kaybolurken, süreci hızlandırmak için çeşitli önlemler alınabilir.

Akne ile mücadele için bir multani mitti maskesi ve gül suyu uygulayın.

Göz Altı Morlukları

Koyu halkaların eşlik ettiği kabarık gözler, kötü sağlık veya aşırı uyku eksikliğinin bir göstergesidir. Fakat bazen dehidratasyon ve alerjiler gibi ek faktörler bile buna neden olabilir. Bu yaşınız büyüdükçe daha yaygındır. Ancak, genç insanlar için bile yeterince dinlenmediklerinde ya da kötü bir diyet yaptıklarında bunu bulmak nadir değildir. Sigara içmek ve içmek gibi alışkanlıklar sadece çok daha önemli hale getirir!

Koyu halkaları hafifletmek için gözünüzün altına hafifçe patates dökün.

Yaşlanma karşıtı diyet tarifi

Herkes yaşlandıkça ve yaşla birlikte cildin esnekliğini kaybederek, yaşınızı veren belirgin kırışıklıkları size bırakıyor. Ancak, bir zamanlar hepimiz kendi yaşlarına bakmayan insanlarla karşılaşıyoruz. Onların sırrını merak ediyor musun? Çok basit.

İyi bir diyet yapın ve formunuzu koruyun. Donuk, kuru ve yaşlı cilde katkıda bulundukları için sigara içme gibi alışkanlıklardan kaçının. Yoga yapın, meditasyon yapın ve çamur maskelerini düzenli olarak uygulayın.

Yüz Aydınlatıcı için Mevsimsel Güzellik İpuçları

Mevsimsel değişikliklerin cildimizi, cilt tiplerimize bağlı olarak, farklı şekillerde etkilemesi artık bir sürpriz değil. Öyleyse, bu cilt tipine göre devam edelim.

Yağlı Ciltleri Nemlendirin

Yağlı cilt tipinde insanlar çok uzun zamandır tek bir yanlış anlama ile yaşamaktadır. Ve bu yağlı cilt nemlendirmeye ihtiyaç duymaz. Sadece cildin aşırı yağ ürettiği için yeterli besin alındığı anlamına gelmez. Cildinizin kurumasını bekledikçe, özellikle kış aylarında, gerektiği gibi nemlendirdiğinizden emin olun. Daha iyi sonuçlar için jel bazlı bir nemlendirici kullanın.

Yağlı cilt, kir için bir mıknatıstır ve yazlar boyunca denklemlere ter eklenmesi, enfeksiyonların sadece ayak tabanını bulmasını kolaylaştırır. Bu yüzden düzenli olarak temizleyin ve tonlayın. Bu, kirin çıkarılmasını ve gözeneklerin kapalı olmasını sağlayacaktır.

Kuru Ciltleri Nemlendirin

Bu cilt tipi için en önemli şey nemlendirme. Cildiniz varsayılan olarak kuru ve havada kuruluğu sadece sorunları daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle, tüm mevsimlerde, o şişe en sevdiğiniz nemlendiriciye sahip olduğunuzdan ve cildinizi nemlendirdiğinizden emin olun.

Cildinizin Kombinasyonu

Kombinasyon cilt her iki cilt tipinin sıkıntılarıyla birlikte geldiğinden, anahtar cildi temiz tutmak, gözenekleri kapalı tutmak ve cildi nemlendirmektir. Bunlar her iki cilt tipinin gereksinimleridir. Yani, her şey doğru dengeyi bulmakla ilgilidir.

Atalarımızın yüzyıllar öncesindeki bilgisini görmezden gelerek uzun yıllar geçirdikten sonra, en etkili çözümlerin birçoğunun, arka bahçemizden aldığımız şeyler olduğunu kabul ettik! Yani, burada en basit ve en etkili yüz maskeleri.

Ev yapımı yüz maskeleri

Ev yapımı yüz maskeleri, yaşamı eklemek ve cildinize geri dönüş için en iyi çözümdür.

Avokado Maskesi

Avokadoyu çıkar ve püre et. Bir çorba kaşığı bal ve / veya sade yoğurt ile birleştirin. Yüze uygulayın, gözlerden kaçının.

Bal Maskesi

Bal ve zeytinyağı her bir çorba kaşığı birleştirin. İki çay kaşığı limon suyu ekleyin.

Bir yumurta sarısında yendi. Yüzeye uygulayın ve durulamadan önce 20 dakika bekletin.

Herhangi bir maskeyi uygulamadan önce, yüze sıcak ve nemli bir bez uygulayarak gözenekleri açın. Maskeyi çıkardıktan sonra ılık suyla ve ardından soğuk su ile durulayın.

Bu iki yüz maskesi, cilt tipine bakılmaksızın herkes tarafından kullanılabilir.

Papaya ile Yüzünüzü Gençleştirin

Eksfoliyasyon cildin gençleşmesi için çok önemlidir. Aşağıdaki ipucu, cildinizin yumuşak ve ferah hissetmesini sağlayacaktır.
Olgun bir papaya ait posa bir çatalla ezin. Öğütülmüş yulaf ezmesi ve 1 tatlı kaşığı şeker 2-3 çay kaşığı ekleyin. Kalın bir macun oluşturmak için karıştırın. Cildinize birkaç dakika masaj yapın; kurumasına izin verin. Yıkayıp temizlemek.

Kakao yağı nemlendirici

Düşük ısıda iki çorba kaşığı kakao yağı eritin. Bir yumurta sarısını ayırın ve tereyağını ekleyin. İki çorba kaşığı limon suyu ilave edin. Kuru ciltler için mükemmel maske.

Güzellik uzmanlarından yüz parlatıcı ipuçları

Çoğu insanın yaşam tarzlarıyla meşgul olduğu günümüzde, cildinize bakmak büyük bir sorun haline gelir. Okurlarımızla ilgili olarak, cildinize güzellik uzmanlarından ve blog yazarlarından nasıl bakım yapılacağına ilişkin verileri derledik. İşte buradalar:

Beyazlaşmaya çok büyük bir inanç olmadığımı ve cildinizde sert kimyasalların kullanılmasını önermediğimi söyleyerek başlamak zorundayım. Benim için her şey teninizi parlatmak ve cildinize bakmakla ilgilidir.

1. Cilt tipinize bağlı olarak bir AHA veya bir BHA exfoliator kullanın. Bu, cildinizi aydınlatmaya yardımcı olur, süpürge lekelerini temizler ve ölü deri hücrelerini çıkarır.

2. Her zaman SPF kullanın, ancak özellikle evde herhangi bir beyazlatma tedavisi veya herhangi bir AHA veya BHA tedavisi yapıyorsanız kullanın. Cildimi beyazlatmam ama yüzümde asla SPF 50 olmadan çıkmam. SPF'nizin hem UVA hem de UVB ışınlarından korunduğundan emin olun. Alpha H Daily Essential Nemlendirici SPF 50'yi, Clinique Süper Şehir Blok Yağsız Günlük Yüz Koruyucu SPF 40 veya Clarains UV Plus HP SPF 40'ı seviyorum.

3. Cildinizi dinleyin. Daha geniş resmi görmek için bir adım geri atmadığımızı gördüğümüz bir sorun alanına ya da “problem” e odaklanıyoruz. Eğer cildiniz pullanıyorsa, ne kadar parlak olursa olsun rutininizi hızlandırmanız gerekir. Yağlı ciltler bile kuru olabilir. Ben bu partiyi görüyorum. Yağsız ürünler kullanın, ancak cildinize çok miktarda nem eklediğinizden emin olun. Özellikle yağlı ciltleri yeniden canlandırmak için tasarlanmış bir serum kullanın.